Dogoterapia - animanti

ARTYKUŁY

Dogoterapia

0
dog

Dzieci często obdarzają miłością czworonożnych pupili, a zwierzęta przekazują im w zamian wyraz pełnej akceptacji i szacunku. Zabawy z psem uczą zaufania do świata i pewności siebie. Pies wkracza w życie dziecka z ładunkiem emocji, które otwierają najmłodszych na nowe postrzeganie świata. Pozytywne cechy, rozwijane dzięki zajęciom z psami, pomagają dzieciom osiągać sukcesy w różnych sferach życia. Od kilku lat coraz większą popularność w Polsce zdobywa dogoterapia.

Czym jest dogoterapia?

Dogoterapia to wspomaganie rehabilitacji osób niepełnosprawnych poprzez zabawy i ćwiczenia z odpowiednio wyszkolonymi psami. Zajęcia dobrane są do indywidualnych możliwości i potrzeb podopiecznych. Ta metoda terapii nie tylko przyczynia się do przywracania sprawności, ale poprzez bezpośredni kontakt z psem rozwija inteligencję emocjonalną.

dogth

Dla osób w niej uczestniczących stanowi przede wszystkim doskonałą zabawę. Dlatego też Dogoterapia skierowana jest nie tylko do osób niepełnosprawnych, ale także samotnych, u których kontakt z psem wywoła uśmiech, przyniesie radość, pozwoli na poprawę samopoczucia.

Skąd wzięła się dogoterapia?

Za ojca zooterapii uważa się Borisa M. Levinsona. Levinson był amerykańskim psychologiem, specjalizującym się w terapii psychoanalitycznej dzieci. Do pracy przychodził ze swoim psem, który opuszczał gabinet na czas wizyt maluchów. Pewnego dnia nie zdążył opuścić gabinetu, gdyż oczekiwany pacjent zjawił się wcześniej.

dogth2

Ku olbrzymiemu zdumieniu Levinsona chłopiec, który przez kilka miesięcy nigdy nie odezwał się podczas sesji terapeutycznych, zaczął rozmawiać z jego psem. To pojedyncze zdarzenie skłoniło go do bliższego poznania tego obszaru i przeprowadzenia badań. Po prezentacji artykułu „Pet and Environment” w Londynie w 1975 roku brytyjska prasa nazwała go „Freudem dogoterapii”.

Rasy dogoterapeutów

Znamy rozmaite rasy psów, a ich przedstawiciele często cechują się odmiennymi, dominującymi cechami charakteru. Ze względu na rodzaj misji powierzanej dogoterapeutom, należy przy wyborze rasy wziąć pod uwagę psy aportujące, skore do zabawy, cierpliwe, posłuszne i energiczne. Powinny cechować się też inteligencją, dlatego wśród pomocników rozwojowych dzieci najczęściej spotykamy golden retrievery i nowofundlandy. Wspaniale w tej roli sprawdzają się również labradory retrieviery, berneńskie psy pasterskie i spaniele.

person-845325_1280

Therapy_dog_team

Tak naprawdę każdy pies może pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka, ale przy wyborze czworonoga do terapii należy pamiętać, że rasy bojowe i stróżujące mogą zachowywać się nieufnie, co negatywnie wpłynie na początek terapeutycznej relacji czworonoga z dzieckiem. Właściwe przeszkolenie dogoterapeuty wykształca w nim tolerancyjność, pewność siebie i akceptację obcych. Dzięki temu z łatwością dzielą się radością i niosą pomoc osobom potrzebującym.

W czym pomoże dogoterapia?

Zajęcia z udziałem psów znajdują zastosowanie w pracy logopedów, rehabilitantów, pedagogów i psychologów.

Dogoterapia może być wsparciem w wychowaniu dzieci już od trzeciego roku życia. Jest dobrym sposobem na załagodzenie występującej coraz częściej nadpobudliwości dzieci, a także pomaga zwalczać zaburzenia mowy, nieśmiałość, itd. Pies może pomóc nawiązać kontakt z osobami upośledzonymi umysłowo lub ruchowo.

dogth3

Kontakt z psem może rozwijać również zdolności intelektualne. Jednym z typów dogoterapii jest edukacja z psem, w ramach której dzieci z pomocą zwierzaków realizują zadania ze specjalnie do tego celu przygotowanego scenariusza zajęć. Tego typu spotkania można spotkać w coraz większej liczbie szkół.

Jak to działa?

Rozmaite ćwiczenia, które wykonuje się również w tradycyjnej formie terapii, są urozmaicone obecnością psa. Pies też wykonuje niektóre czynności, wskazując dziecku drogę, którą powinno podążać. Wskazówki czworonoga nie są autorytatywne, a za ewentualną pomyłkę dziecko nie jest strofowane. Pomaga to maluchowi otworzyć się na świat i przełamać bariery lękowe. Dodatkowo posłuszeństwo zwierzaka, który nierzadko jest większy od dziecka, pomaga podnieść samoocenę i uwierzyć we własną wartość.

dogth4

Dogoterapia jest metodą wspomagającą rozwój dziecka. Mimo że daje dobre efekty, należy pamiętać, że nie zaspokoi wszystkich potrzeb wychowanka. Aby działała, powinna być wspomagana budowaniem pozytywnych cech również poza przestrzenią spotkań dziecka ze zwierzakiem. Sam kontakt z czworonogiem nie zawsze przynosi efekty. W dogoterapii ważna jest również obecność człowieka-terapeuty, który w odpowiedni sposób poprowadzi zajęcia oraz skieruje je w odpowiednią stronę dzięki obserwacji zachowań dziecka i rezultatów ćwiczeń.

Źródło:

http://dogoterapia.org.pl/page/

http://www.dogoterapia.net/

http://www.dogoterapia.com/Dogoterapia/Dogoterapia.html

KOMENTARZE

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy!

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
Ok