Nocne rozrywki kotów - animanti

ARTYKUŁY

Nocne rozrywki kotów

0
cat-778315_1920

Każdy właściciel kota cieszy się, widząc, że jego podopieczny jest wesoły i skory do zabawy. Jednak o pewnych porach energiczność czworonoga staje się uciążliwa. Na przykład nocami. Koty w swoim naturalnym środowisku są najbardziej aktywne po zmierzchu, kiedy to wybierają się na polowania. Co zrobić w sytuacji, gdy regularnie budzą nas odgłosy tłuczonych przedmiotów lub przeciągłe kocie pomiaukiwania? Nocne rozrywki kotów potrafią być uciążliwe…

Co robią koty nocami?

Tryb życia dzikiego kota dostosowany jest do trybu życia jego potencjalnych ofiar. Gryzonie stają się aktywne po zmroku, dlatego też instynkt każe kotu przez większą część dnia spać, aby noc poświęcić na polowanie. Koty, które mieszkają w domach wolno stojących, często wybierają się na nocne wyprawy. Dzięki zdolności widzenia w ciemnościach oraz bezgłośnego poruszania się, zwierzak jest bardzo skutecznym łowcą. Co ciekawe, nasz pupil podczas polowań przy świetle księżyca wcale nie oddala się na znaczne odległości od domu: zwykle odchodzi nie dalej niż na 800 metrów.

 nocne rozrywki kotów

Jak reagować na nocne miauczenie?

Jest środek nocy. Nagle budzi nas dramatyczne, zawodzące miauczenie i drapanie w drzwi. Przestraszeni wstajemy, żeby sprawdzić, czy kotu nie dzieje się jakaś krzywda. A nasz mruczek stoi spokojnie przy misce i patrzy na nas wyczekująco. Na pewno będziemy zdenerwowani, lecz pamiętajmy, by nie karać kota za to, że wyrwał nas ze snu. W jego naturze leżą nocne łowy, nic zatem dziwnego, że lubi podjadać w nocy. Mimo wszystko nie powinniśmy go karmić, ponieważ w przeciwieństwie do dzikich kotów nasz mruczek nie zażywa tyle ruchu na świeżym powietrzu i tym samym nie potrzebuje dużych ilości pożywienia. Karmiony nocami szybko zacznie przybierać na wadze, a to negatywnie odbije się na jego zdrowiu i kondycji.

Nocne rozrywki kotów

Jeśli zaczniemy wstawać, żeby nakarmić kota, ten szybko zorientuje się, że hałasując, zdobywa naszą uwagę i dodatkowe smakołyki, przez co będzie miauczał w środku nocy coraz częściej. Nie możemy pozwolić mu się terroryzować. Zamiast tego warto wziąć kota do łóżka i spróbować zasnąć razem z nim. Jeśli nadal będzie miauczał, pozostaje nam zagryźć zęby, uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie go ignorować. W końcu oduczymy go uciążliwych nawyków.

Jak sprawić, żeby kot pozwolił nam spać?

Dorosły kot przesypia aż dwie trzecie doby. Ponieważ ucina sobie liczne i długie drzemki w ciągu dnia, ma wiele energii nocami. Dlatego ważne jest, aby w dzień poświęcać mu jak najwięcej czasu. Jeśli pobiegamy z nim po domu ciągnąc za sobą sznurek albo porzucamy mu papierową kulkę, istnieje spora szansa, że po wyczerpującej zabawie zaśnie razem z nami. Jeśli nasz kot nie będzie zainteresowany zabawą, możemy zawsze spróbować wybudzać go z drzemek.

  nocne rozrywki kotów

Innym sposobem jest podanie kotu jedzenia, zanim położymy się spać. Jeżeli nasz czworonóg jest przyzwyczajony do wcześniejszego jedzenia kolacji, rozdzielmy porcję na pół i część dawajmy mu dopiero tuż przed pójściem do łóżka. Najedzony kot potrzebuje drzemki – być może zwinie się w kłębek obok nas i utuli do snu rozkosznym mruczeniem.

Źródło:

http://www.nightwalker.pl/

http://swiatkotow.pl/

KOMENTARZE

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy!

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
Ok