Trzy sytuacje, które budzą strach u zwierząt - animanti

ARTYKUŁY

Trzy sytuacje, które budzą strach u zwierząt

0
cat-179842_640

Zwierzęta, tak samo jak my, mają swoje fobie i lęki. Czasem wiążą się one z traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości, a niektóre są wrodzone. Jednak istnieją sytuacje, których boi się większość czworonogów, bez względu na rasę, wiek czy płeć. Jak radzić sobie ze strachem swojego pupila? Prezentujemy trzy sytuacje, które budzą strach u zwierząt i którym zwierzak i jego właściciel prędzej czy później będą musieli stawić czoła.

Strach u zwierząt przejawia się na kilka sposobów. Mogą to być desperackie próby ucieczki, agresja, dygotanie, podkulanie ogona, ziewanie, zwijanie się w kłębek, chowanie pod meblami czy zastyganie w kompletnym bezruchu, przypominającym paraliż. Niektóre reakcje lękowe są niebezpieczne zarówno dla samych zwierzaków, jak i dla otoczenia, dlatego warto zastanowić się, jak możemy pomóc naszym pupilom w tych ciężkich chwilach. Poniżej opisujemy trzy najbardziej stresogenne sytuacje, na które powinniśmy przygotować siebie i naszych pupili.

strach u zwierząt

Strach przed wizytą u weterynarza

Zwierzęta bardzo często przejawiają instynktowny strach przed kliniką weterynaryjną. Po pierwsze, są zaniepokojone obcym miejscem. Po drugie, udziela im się nastrój właścicieli, zmartwionych ich stanem zdrowia. Do tego wszechobecny zapach lekarstw i środków dezynfekcyjnych jest dla czworonoga zwiastunem nadchodzących kłopotów. Późniejsze wizyty bywają jeszcze gorsze, gdyż zwierzak nauczony doświadczeniem, nie kojarzy weterynarza z niczym przyjemnym, a wręcz przeciwnie – z bolesnym zastrzykiem lub dyskomfortem po operacji.

Jak pomóc?

Zwierzę przyprowadzone do lecznicy często nie chce do niej wejść, szarpie się na smyczy, nie pozwala się dotknąć lekarzowi i bywa agresywne. Żeby pomóc pupilowi przezwyciężyć traumę, możemy od czasu do czasu zabrać go na spacer w pobliże gabinetu weterynarza, by zwierzak oswoił się z okolicą i aby obcość miejsca dodatkowo nie potęgowała jego strachu. Warto też towarzyszyć pupilowi podczas badania, trzymać go na rękach, głaskać i przez cały czas uspokajająco do niego przemawiać, żeby nie poczuł się opuszczony ani zdradzony. Dzięki temu zwierzak będzie wiedział, że właściciel go wspiera i nie pozwoli wyrządzić mu krzywdy. Po wizycie nagródźmy pupila za odwagę jego ulubionym smakołykiem, a wtedy szybciej zapomni o nieprzyjemnościach.

strach u zwierząt

Strach przed burzą, fajerwerkami i hałasami

Instynktowny lęk przed burzą i innymi głośnymi dźwiękami może występować u wielu zwierząt – hałas sygnalizuje nadejście czegoś groźnego i kojarzy się z potrzebą szukania kryjówki. W czasie próby ucieczki do bezpiecznego miejsca, zwierzęta mogą spowodować szkody lub odnieść obrażenia. Szczególnie psy i koty w takich sytuacjach drapią, gryzą i przewracają się, wpadając na różne przeszkody. Reagujące na nagły, głośny dźwięk zwierzę może zrobić krzywdę każdemu, kto będzie próbował je zatrzymać.

strach u zwierząt

Jak pomóc?

Jeśli wasz pupil boi się burzy lub fajerwerków, istnieje proste rozwiązanie: kiedy zbliża się sylwester lub gdy wiadomości pogodowe zapowiadają gwałtowne nawałnice, możemy pójść do weterynarza i poprosić o specjalne tabletki uspokajające dla zwierząt. Jednak nie każdy lekarz weterynarii uważa takie rozwiązanie za właściwe – niektórzy przepisują leki tylko w ostateczności. Tabletki trzeba odpowiednio dopasować do rozmiarów i stanu zdrowia zwierzęcia, dlatego pod żadnym pozorem nie powinnyśmy podawać ich na własną rękę.

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem, choć wymagającym o wiele więcej wysiłku i zaangażowania, jest terapia behawioralna. Jednak czasem podczas burzy czy w sylwestra wystarczy po prostu zająć zwierzaka czym innym. Kiedy za oknem szaleje burza lub huczą sztuczne ognie, możemy odwrócić uwagę psiaka od hałasów, bawiąc się z nim i serwując mu ulubione przysmaki. Jeśli to nie zadziała, weźmy pupila na ręce lub pozwólmy mu schować się pod łóżko, za kanapę do szafy lub wanny, gdzie poczuje się bezpieczniej i w spokoju przeczeka hałasy.

Strach przed obcymi osobami lub zwierzętami

Nieznani ludzie i zwierzęta mogą wywoływać strach u wielu czworonogów. Pies czy kot, który większość czasu spędza w domu, może przejawiać antyspołeczne zachowania: nie pozwalać się dotknąć człowiekowi ani się do siebie zbliżyć, syczeć, fukać lub atakować.

strach u zwierząt

Jak pomóc?

Młode zwierzę powinno od małego spotykać się z różnymi ludźmi lub zwierzętami, aby w dorosłym życiu nie miało problemów z socjalizacją. Jeśli wychodzimy na spacer ze szczeniaczkiem, pozwólmy mu podbiec do kilku osób i dać się pogłaskać. Dzięki temu maluch nauczy się, że nieznajomi nie mają złych zamiarów. Kiedy znajomi odwiedzają nas w domu, możemy wziąć kota na ręce i przynieść go do pokoju, w którym wszyscy siedzimy, a być może po czasie oswoi się i sam podejdzie do gościa. W przypadku strachu przed innymi zwierzętami warto zapisać swojego pupila do szkółki lub grupy spacerowej.

Źródło:

Stefanie Schwartz, Problemy behawioralne Psów i Kotów, Warszawa 2000

KOMENTARZE

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy!

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
Ok