Świat okiem zwierząt - animanti

ARTYKUŁY

Świat okiem zwierząt

0
kodlory2-225x300

Jak wygląda świat okiem zwierząt? Niektóre widza więcej od nas, inne mniej, a część widzi rzeczy, do których my potrzebujemy specjalnego sprzętu. Naukowcy od lat próbują przybliżyć nam ich sposób widzenia – powstają modyfikowane komputerowo zdjęcia, a nawet filmy. Jak wyglądają obrazy rzeczywistości generowane przez mózgi zwierząt?

Psi daltonizm

Psy mają węch i słuch dużo doskonalsze od ludzkiego, dlatego ich wzrok jest słabszy i widzą świat w czarno-białych barwach – takie stwierdzenie funkcjonowało przez lata. Czy rzeczywiście tak jest? Nie do końca – pies rozróżnia kolory, lecz widzi świat inaczej. W jego oku znajdują się dwa rodzaje czopków rejestrujących fale świetlne. Odpowiadają za widzenie koloru żółtego i niebieskiego – u człowieka czopki są trzy: czerwony, zielony i niebieski. Nie znaczy to oczywiście, że psy nie widzą zupełnie koloru czerwonego – jest on dla nich żółtozielony i różni się jasnością od innych kolorów (podobnie świat postrzegają daltoniści).

świat okiem zwierząt

Gama kolorów widzianych ludzkim okiem

świat okiem zwierząt

Gama kolorów widzianych okiem psa

Wzrok psa jest także mniej czuły na jasność obiektu, a obraz, który widzi jest rozmyty. Ma on także problemy z zauważeniem obiektów, które znajdują się daleko od niego (człowiek widzi prawie cztery razy dalej). Z drugiej strony pies bardzo dobrze wykrywa ruch dzięki światłoczułym pręcikom w siatkówce, a jego pole widzenia jest bardzo szerokie – nawet 250 stopni.

świat okiem zwierząt

Na górze: świat widziany oczami człowieka. Na dole: świat widziany oczami psa.

Z tyłu jego oka błona odblaskowa (makatka), która pozwala psu lepiej widzieć przy ograniczonym oświetleniu – przez nią również na zdjęciach wykonanych z lampą błyskową czworonogi mają świecące oczy.

Sokoli wzrok

Psy dostrzegają mniej barw niż człowiek, ale są zwierzęta, które widzą ich znacznie więcej. Ptaki mają trzy czopki znane z ludzkiego oka oraz jeden, który jest odpowiedzialny za widzenie w ultrafiolecie. Wykorzystywane jest to na przykład podczas ich polowań – pustułka potrafi wyśledzić ofiarę po śladach jej moczu.

świat okiem zwierząt

Widzenie w ultrafiolecie

Oprócz tego, widzenie promieni UV odgrywa ważną rolę przy szukaniu partnera – część gatunków ptaków, między innymi sowa i sikorka, posiadają upierzenie błyszczące się w takim świetle, co ma przyciągnąć do nich partnera lub partnerkę.

świat okiem zwierząt

Ptaki biją nas na głowę także pod względem jakości obrazu, który otrzymują. Ich obraz jest dużo wyraźniejszy i pozwala na ostre widzenie pod dużo większym kątem (człowiek widzi ostro zaledwie niewielki procent całego pola widzenia – widzimy kątem oka, ale nie możemy w taki sposób dostrzec szczegółów) – bielik amerykański ma dwa dołki środkowe oka, dzięki czemu może skupiać swój wzrok zarówno na tym, co jest blisko, jak i na tym, co jest daleko. Efekt jest podobny do połączenia dwóch zdjęć z ostrością skupioną na innych elementach.

Inne formy odbioru

Dodatkowe fale światła widzą także niektóre węże – grzechotniki i dusiciele wykształciły wyspecjalizowany zmysł termorecepcji, dzięki któremu „widzą” ciepło. Przy łbie tych gadów znajdują się niewielkie wgłębienia, w których się ulokowane sensory temperatury. Obiekty powyżej 27 stopni Celsjusza są wykrywane przez organy czuciowe węża (przy tej temperaturze dociera do nich odpowiednia ilość promieniowania podczerwonego), a następnie informacja zostaje przekazana jako impuls do układu nerwowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zwierzęta te mogą skutecznie polować w zupełnej ciemności.

świat okiem zwierząt

Zmysł termocepcji u węży. Źródło: http://www.wired.com/2010/03/wasabi-vision/

Nietoperze kojarzone są z echolokacją – sposobem określenia położenia przeszkód za pomocą odbijającego się od nich dźwięku. Ssaki te polują nocą i „klaszczą” językiem, aby zbadać otoczenie. Nie znaczy to jednak, że są one ślepe. Nie widzą co prawda kolorów, ale wg najnowszych badań, oprócz normalnego światła, dostrzegają również promienie ultrafioletowe. Odkrycia dokonano dzięki przedstawicielom gatunku jęzornika ryjówkowatego, który żywi się nektarem kwiatów silnie odbijających UV. Możliwe więc, że inne gatunki nietoperzy także posiadły taką umiejętność.

Źródła:

https://dog-vision.com/

http://www.mnn.com/earth-matters/animals/photos/how-does-a-dog-see-the-world/houndsight-isnt-2020

http://nautil.us/issue/11/light/how-animals-see-the-world

http://www.nauklove.pl/widza-zwierzeta/

http://www.colormatters.com/color-matters-for-kids/how-animals-see-color

https://www.youtube.com/watch?v=bG2y8dG2QIM

http://www.nature.com/news/2010/100314/full/news.2010.122.html

http://magazyn.salamandra.org.pl/m17a25.html

KOMENTARZE

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy!

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
Ok